Krizová situace, do které se české lesy v roce 2017 dostaly, není zapříčiněna neočekávaným výkyvem počasí. Monokulturně pěstované lesy se rozpadají v celé Evropě již dvě desetiletí a lesnictví v Rakousku, Německu či například Švýcarsku se na to již dlouho připravuje. I českou vládu na potřebu přizpůsobit se měnícím se podmínkám upozorňuje mimo jiné odborně široce diskutovaný Národní lesnický program, stanovisko 240 vědců a odborníků z roku 2006 a nově i výzva akademiků z Platformy pro krajinu.
Přesto český stát se změnami zákonů, vyhlášek a dalších pravidel zaspal. Důsledkem toho je zdravotní stav našich jehličnatých lesů výrazně nejhorší v celé Evropě a během čtyř následujících desetiletí hrozí rozvrat naprosté většině smrkových porostů, tedy až dvěma pětinám všech českých lesů. Podle zprávy Ministerstva zemědělství je na území šesti krajů situace vážná již nyní.
Tato krize je ale zároveň příležitostí nastavit systematické podmínky pro lesnictví 21. století, které bude dlouhodobě udržitelné a přínosné nejen pro majitele lesů, ale i pro návštěvníky a samotné lesy. Hnutí DUHA proto vybízí vládu a Parlament České republiky k úpravám ve čtyřech zásadních oblastech: v oblasti legislativy, certifikace lesů, dotační podpory a politiky Ministerstva zemědělství.